Pitbull Eğitimi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Pitbull Eğitimi

Herşeyden önemlisi köpeğinizin doğanın bir parçası olduğunu ve içgüdüsel olarak grup içinde yaşama dürtüsünü, o grup içerisinde yönlendirilen biri olmayı, eğer yönlendiren birisi mevcut değilse veyahut yönlendirecek güç ve yeterlilikte birini göremez ise kendisi çevresine yön vermek isteyecektir. Pitbull'ların çoğu zaman gazetelere yansıyan saldırgan tutumlarının altında iç güdüsel savunma ve şartlanmalar vardır. İşte bu tarz tepkilerin ilk sebebi de eğitim aşamasındaki yönetilen- yöneten denklemindeki aksamalardan kaynaklanmaktadır. Köpeğinize vakit kaybetmeden yöneten olduğunuzu hissettirmelisiniz.

Özellikle vurgulamak istiyorum ki, bunu yaparken, bir Pitbull'a asla ve asla şiddet uygulamayın. Çünkü, tüm canlılarda kendini koruma dürtüsü, korku zamanlarında gün ışığına çıkarken, Pittbullarda bir de cesaret ve güç birleşimi olduğundan başınıza ciddi sorunlar açabilirsiniz. Ancak mutlak surette duruşunuzda tutarsızlık olmasın. Çünkü Pitbull, karşısındakini çok iyi süzebilen ve hisleri kuvvetli hayvanlardır. Bu sebeple size tavsiyem, bir Pitbull edinecekseniz, mutlaka yavruyken edinin.

Eğitimin başlangıcı zamanlamadır. Yemek verirken, gezdirirken, oynarken vs. Aklınıza ne gelirse, mutlaka belirli zaman dilimlerinde yapın ki disiplinli bir Pitbull'a sahip olasınız. Mesela, Pitbull, hızlı yemek yiyen ve çabuk doyan bir hayvandır. Yemek disiplininde, 20-25 dakikayı geçirmeyin. Mecbur kalmadıkça mama kabında yiyeceği şeyler bırakmayın, bu onun iyiliğine değil aksine davranışlarındaki tutarsızlığın başlangıcına sebep olabilir.

Kapidan önce siz çikin.

Asla köpeginizle güce dayali oyunlar oynamayin. Çünkü güç dengeleri yoktur.

Göz göze geldiginizde ASLA önce siz gözlerinizi kaçirmayin. Mutlaka yüzünü ilk çeviren köpeğiniz olsun. Bu ona karşı üstünlüğünüzü hissettirmenin ilk ve en önemli adımıdır.

Köpeğinizin, size veya başkasına ait bir eşyayı siz istemedikçe ısırmasına izin vermeyin.

Köpeğinizle ASLA aynı yerde yatmayın.

Yanınıza gelip kendini sevdirmeye çalıştığında onu sevmeyin, siz istediğiniz zaman onu sevin.

Oyunun başlama ve bitiş zamanına siz karar verin.

Yavru köpekler veya küçük ırk köpekler kucağa alinmak veya kucaktan inmek istediğinde hemen kucağınıza almayın veya hemen kucaktan bırakmayın. Önce iyice sakinleşmesini bekleyin.

Koltuk, kanepe gibi eşyaların üzerine çıkmasına izin vermeyin.

Köpeğinizi küçük çocuklarla veya köpeklerden korkan insanlarla aynı odada yalnız bırakmayın.

Köpeğiniz geçeceğiniz yol üzerinde yatıyorsa etrafından dolaşmayin, üzerinden atlamayın, onu kaldırın ve yolunuza devam edin.

Evdeki tüm eşyalar, hatta onun oyuncakları bile size aittir, siz onları köpeğinize yalnızca ödünç verirsiniz. Köpeğiniz bunu bilmeli, siz izin vermeden herhangi bir eşyayi veya oyuncağını ağzına alırsa “BIRAK” veya “HAYIR” komutuyla bırakmasını sağlayın. Bıraktıktan sonra ödüllendirin. Bu komutların ikisi de hayati komutlardır. Mutlaka öğretmeniz gerekecek ve Pitbull'unuz büyüdüğünde çok işinize yarayacaktır.
Sizin istemediğiniz bir şey yaptiğinda ASLA elle veya başka bir cisimle ona vurmayın, sert bir ses tonu ile tekrarlamaması gerektiğini öğretin.

Pitbull Eğitimi Yorumları

soru

batuhan

20 Mart 2017 Pazartesi

elimde 7 aylık siyah beyaz pitbul var fakat saldırtmaya çalıştırdığımızdada saldırmıyor bunun için ne yapmalıyım ??

Cevap yaz
soru

safak

23 Mart 2017 Perşembe

bır aylık amerikan pitbull terrier yavrum var ısırmaya sımdıden basladı ve yorulmak bılmıyor ısırmaması ıcın ne yapmalıyım

Cevap yaz
cevap

Kam

10 Ağustos 2018 Cuma

Isırma fiili köpeklerin doğasında olan birşeydir. Bir aylık olmasından dolayı terbiyesini doğru bir şekilde vermeniz gerekir ama ısırma doğasında olduğundan dolayı sizi ısırdığı zaman sert ses tonu ile kızmak sahibine sadakatı öğrenir ve itaat gösterir. Yavru olduğundan dolayı oyun oynamak istememisi ve bitmek bilmeyen enerjisi gayet normaldir.

soru

ymualz

30 Aralık 2017 Cumartesi

ilçe sokağında boş gezen el kadar bir pitbull var arkadaşımla birlikte sahiplenmek istedik arkadaşımında şu anda bir erkek kangal bir erkek sibirya kurdu birde dişi kuşçu köpeği onun 5-6 yavrusu var sizce sahiplenmelimiyim??? erkek sibirya kurdunun yanında duracak.

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Pitbull Safkanmıdır

Pitbull Safkanmıdır

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Pitbullar Neler Yapabilir

Pitbullar Neler Yapabilir

Pitbull Yasağı

Pitbull Yasağı

Pitbull köpeklerine güvenilir  mi?

Pitbull köpeklerine güvenilir mi?

Pitbull

Pitbull

Pitbull Kimdir

Pitbull Kimdir