Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Pitbull Eğitimi

Pitbull Eğitimi

Herşeyden önemlisi köpeğinizin doğanın bir parçası olduğunu ve içgüdüsel olarak grup içinde yaşama dürtüsünü, o grup içerisinde yönlendirilen biri olmayı, eğer yönlendiren birisi mevcut değilse veyahut yönlendirecek güç ve yeterlilikte birini göremez ise kendisi çevresine yön vermek isteyecektir. Pitbull'ların çoğu zaman gazetelere yansıyan saldırgan tutumlarının altında iç güdüsel savunma ve şartlanmalar vardır. İşte bu tarz tepkilerin ilk sebebi de eğitim aşamasındaki yönetilen- yöneten denklemindeki aksamalardan kaynaklanmaktadır. Köpeğinize vakit kaybetmeden yöneten olduğunuzu hissettirmelisiniz.

Özellikle vurgulamak istiyorum ki, bunu yaparken, bir Pitbull'a asla ve asla şiddet uygulamayın. Çünkü, tüm canlılarda kendini koruma dürtüsü, korku zamanlarında gün ışığına çıkarken, Pittbullarda bir de cesaret ve güç birleşimi olduğundan başınıza ciddi sorunlar açabilirsiniz. Ancak mutlak surette duruşunuzda tutarsızlık olmasın. Çünkü Pitbull, karşısındakini çok iyi süzebilen ve hisleri kuvvetli hayvanlardır. Bu sebeple size tavsiyem, bir Pitbull edinecekseniz, mutlaka yavruyken edinin.

Eğitimin başlangıcı zamanlamadır. Yemek verirken, gezdirirken, oynarken vs. Aklınıza ne gelirse, mutlaka belirli zaman dilimlerinde yapın ki disiplinli bir Pitbull'a sahip olasınız. Mesela, Pitbull, hızlı yemek yiyen ve çabuk doyan bir hayvandır. Yemek disiplininde, 20-25 dakikayı geçirmeyin. Mecbur kalmadıkça mama kabında yiyeceği şeyler bırakmayın, bu onun iyiliğine değil aksine davranışlarındaki tutarsızlığın başlangıcına sebep olabilir.

Kapidan önce siz çikin.

Asla köpeginizle güce dayali oyunlar oynamayin. Çünkü güç dengeleri yoktur.

Göz göze geldiginizde ASLA önce siz gözlerinizi kaçirmayin. Mutlaka yüzünü ilk çeviren köpeğiniz olsun. Bu ona karşı üstünlüğünüzü hissettirmenin ilk ve en önemli adımıdır.

Köpeğinizin, size veya başkasına ait bir eşyayı siz istemedikçe ısırmasına izin vermeyin.

Köpeğinizle ASLA aynı yerde yatmayın.

Yanınıza gelip kendini sevdirmeye çalıştığında onu sevmeyin, siz istediğiniz zaman onu sevin.

Oyunun başlama ve bitiş zamanına siz karar verin.

Yavru köpekler veya küçük ırk köpekler kucağa alinmak veya kucaktan inmek istediğinde hemen kucağınıza almayın veya hemen kucaktan bırakmayın. Önce iyice sakinleşmesini bekleyin.

Koltuk, kanepe gibi eşyaların üzerine çıkmasına izin vermeyin.

Köpeğinizi küçük çocuklarla veya köpeklerden korkan insanlarla aynı odada yalnız bırakmayın.

Köpeğiniz geçeceğiniz yol üzerinde yatıyorsa etrafından dolaşmayin, üzerinden atlamayın, onu kaldırın ve yolunuza devam edin.

Evdeki tüm eşyalar, hatta onun oyuncakları bile size aittir, siz onları köpeğinize yalnızca ödünç verirsiniz. Köpeğiniz bunu bilmeli, siz izin vermeden herhangi bir eşyayi veya oyuncağını ağzına alırsa “BIRAK” veya “HAYIR” komutuyla bırakmasını sağlayın. Bıraktıktan sonra ödüllendirin. Bu komutların ikisi de hayati komutlardır. Mutlaka öğretmeniz gerekecek ve Pitbull'unuz büyüdüğünde çok işinize yarayacaktır.
Sizin istemediğiniz bir şey yaptiğinda ASLA elle veya başka bir cisimle ona vurmayın, sert bir ses tonu ile tekrarlamaması gerektiğini öğretin.
Son Güncelleme : 20.01.2024 11:51:58
Pitbull Eğitimi ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Pitbull Eğitimi Yorumları
şifre

56 Yorum Yapılmış "Pitbull Eğitimi"
ilçe sokağında boş gezen el kadar bir pitbull var arkadaşımla birlikte sahiplenmek istedik arkadaşımında şu anda bir erkek kangal bir erkek sibirya kurdu birde dişi kuşçu köpeği onun 5-6 yavrusu var sizce sahiplenmelimiyim??? erkek sibirya kurdunun yanında duracak.
Ymualz . 30.12.2017
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
bır aylık amerikan pitbull terrier yavrum var ısırmaya sımdıden basladı ve yorulmak bılmıyor ısırmaması ıcın ne yapmalıyım
Safak . 23.03.2017
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
elimde 7 aylık siyah beyaz pitbul var fakat saldırtmaya çalıştırdığımızdada saldırmıyor bunun için ne yapmalıyım ??
Batuhan . 20.03.2017
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
2 yaşına yakın erkek pitbullum var.köpeğin saldırganlığını azaltmak için hergün aynı saatte düzenli spor yaptırmanız şart.Bu hem sağlığı için hemde dikkatini başka şeylere odaklanmasını sağlayacaktır.Eğitimde HAYIR kelimesini mutlak ve mutlak öğretmelisiniz.Yapmasını istemediğiniz herşey için aynı kelimeyi söyleyin ve aynı ses tonunda.Hayır kelimesini öğrendikten sonra bu komuta uyuyorsa eğitimin ana kısmı sonuç vermeye başlamıştır.Çünkü artık sizin istemediğiniz bir şeyi hayır komutuyla yapmayacaktır.itaat için bu kesinlikle şarttır.bundan sonra ancak koruma eğitimine geçebilirsiniz.
Osman Konyalı . 17.09.2013
CEVAP YAZ
3.5 yaşında dovusturulmus ve dovusturulmeden önce ev ortamında çocuklarla büyümüş bir pitbulla bakıyorum ve köpek oldukça sakin hatta aşırı derecede yabancı insanlar konusunda çok sempatik ve hemen bi bağ kuruyor köpek tamamen anlatılan bütün pitbullara aykırı davranıyor sadece sinirli olduğu an yabancı köpekler ve 15 gündür bende olmasına rağmen bana sırtını dönüyor hayvana çok sert davrandigim doğrudur ama bı şiddet yok tabiki tamamen ipleri elime aldım tek korkum var çok boş bakıyor böyle amaçsız bezmiş ve bomboş gözlerle bakıyor bana saldirmasindan korkuyorum
Veli . 23.11.2017
CEVAP YAZ
benım bır amerıkan staff pıtbulum vardı ben doverek egıtıyordum aksıne bana daha sadıkdı ıstedıgımı yapar ıstemedıgımı yapmazdı oyun oynama seklımız buydu hırcın egıtım agızlıksız dolasmaz gogusluk tasmasını asla eksık etmezdım yanlız o dısıydı ve cok kıskanmaya baslamıstı benı erkek arkadsım geldıgınde sakasına saldırgan olmadıkca bırsey yapmazdı kopegım ama sevgılım ve annem ablamı yanıma yaklastırmazdı yanımda kız gormesın yeterdı
Aladdin . 01.06.2013
CEVAP YAZ
Köpeğinizle ASLA aynı yerde yatmayın. Tehlikesi mi var. Rottweiler ım vardı. 2 haftalıkken aldım ve 3 yıl baktıktan sonra teyzemin oğluna verdim.bana karşı çok cana yakındı ve hiç ısırma eğilimi yoktu acayip akıllı bir köpektir benim yanımda gördüğü insanlara başta biraz çekingen davransada sonra kendini sevdirirdi.1, 2 yıl yan yana yattığımız olmuştu hiç sıkıntı yaşamamıştı aksine mutluydu:)
Oğuz . 31.03.2013
CEVAP YAZ
Benimde bir american staffordshire terrier im var küçüklüğünden beri çok uysal yetiştirdim. 2 sefer çalındı dövüştürüldü köpek dövüştürenlerin elinden paramparça halde aldım tedavi ettirdim.halen kendine saldırmayan köpeklere ve insanlara kesinlikle saldırmaz .kesinliklede saldırmayacağını biliyorum çünkü köpek besleyenler bilir köpeğinizin gözünden ne yapacağını kestirebilirsiniz.
Menderes Mertoğlu . 10.07.2013
CEVAP YAZ
benim 4 aylık pitbullum var,ne kadar uğraşsam da HAYIR ı bir türlü öğretemedim, hafifce vuruyorum onuda oyun sanıyor,bağırıyorum yine aynı. hiç değişmeyecek gibi geliyor.internetten sürekli araştırıp her okudğumu yapıyorum,ama fayda yok,bağırınca duruyor 2 dk sonra yine aynı,davranış bozukluğuymuş sanırım bu sorun.ben bunu nasıl çözücem bilen varsa yardım edebilir mi??
Asuman . 25.09.2013
CEVAP YAZ
9 aylık rednose pitbullum var bana geleli çok kısa bir zaman oldu eski sahibine çok sadık sürekli ağlıyor bana karşıda biraz sert bana alışması için elimden geleni yapıyorum.Daha öncede 2 kez pitbull besledim hiç böyle zorlanmamıştım bana verebileceğin direktifler var mı ?
Azim Özlü . 02.11.2014
CEVAP YAZ
2.5 aylık bir dişi pitbulum var . Onunla oyun oynarken felan hemen vazgeciyor ama baska kopekleri sevdigimde hemen kıskanıor onu nasıl egitmeliyim ben onu bekci olarak kullanacagım biraz saldırgan olmasını istiyorum tanımadıgı kişilere karşı
Yusuf Tokgoz . 08.07.2014
CEVAP YAZ
Çok köpek besledim ama böylesini hiç görmedim. tam 2.5 aydır tuvalet eğitimi veriyorum ama hiç öğretemedim.En sonunda bahçeye koymak zorunda kaldım şu an 4 aylık dişi pitbull. Bu konuda yardımcı olabilecek varsa lütfen paylaşın.
Ayşe İşcen . 30.12.2014
CEVAP YAZ
Benim amarikan pitbull sıtaff var 11 aylık insana cocuklara hic bişiy edmiyor bu konuda şanslıyım fakat sokakda dolaştırırken sokak köpegi saldırdı bizimki hiç kendini korumadı hırlamadı bile bu konuda ne yapmam lazım tşkrler
Sercan . 05.06.2016
CEVAP YAZ
7 aylık köpeğim var bağlı olduğu zamanlar mahallede tanımadığı kişilere ve gece ordan geçen kişilere havlıyo normalde insancı değil ama bağlı olduğunda öyle davranıyor ve pek lafımı dinlemiyor umursamıyor napmalıyım ?
Berkay . 07.07.2016
CEVAP YAZ
köpekte gerçekten hayır komutu hayatı bir komut.ama köpekle bütünleştiğin zaman diğer şeyleride anlıyor.o gün benimkine hayır derim ama agzımdan gebertitim seni dedim .anında oturdu ve yattı.epey kalkmadı ..))
Orhan . 15.08.2014
CEVAP YAZ
menderes bey, köpek dövüşleriyle ilgili haber hazırlıyorum. bugün gazetesinden bana ulaşabilirsiniz. ya da yayın yönetmen asistanı hülya hanıma telefonunuzu bırakırsanız ben size ulaşırım. sağlıcakla kalın.
Tuncay Opçin . 06.08.2013
CEVAP YAZ
1 yaşın da pitbul cinsi köpeğim var . biri kızdırmadığı surece saldırmıyor . bn onu bekçi köpeği olarak yetiştirmek istiyorum .adamcı olması için ne yapmalıyım . yardımcı olursanz sevınırm.
Ferhat . 26.07.2013
CEVAP YAZ
yazdıgın her şey doğru ama sen kendine ait köle bir oyuncakmı yetiştiriyorsun yoksa bi arkadaş mı ona karar vermek lazım.. köpeğinize patron oldugunuzu değil onu çok sevdiginizi gösterin
Tayfun . 03.03.2017
CEVAP YAZ
Merhaba Tuncay bey ne için bağlantı kurmak istemiştiniz burdan yardımcı olmaya çalışayım isterseniz.hakverirsiniz ki mail adresimi veya telefonumu burdan paylaşmak istemiyorumda :))
Menderes Mertoğlu . 17.07.2013
CEVAP YAZ
bence eğitimde dövmek değilde ses tonu onemlidir. yani sesinizi tok sakin ve gayet ciddi bi şekilde kullanırsanız ve kopeğinize tutarlı davranırsanız dövemeye gerek kalmaz
Kartal . 19.06.2013
CEVAP YAZ
bende 13 aylım Bir Tane RedNose Var Cok Sakin Uysal Kediye Bile Saldırmıyor... Ben köpegi 9 aylıkken tincerilerden almıstım hala beni sahiplenmedi ne yapmam gerek
Ege . 01.08.2014
CEVAP YAZ
Bir aylık yavru pitbull besliyorum bu titremesi ne zaman geçer kime sorsam normal diyor titremesi ama bir hastalığı yada üşüyor diye korkuyorum lütfen acil cevap verin
Ömer . 30.10.2017
CEVAP YAZ
pitbull almak istiyorum ama saldırır diye korkuyorum eğitsem de saldıracak diye korkuyorum acaba iyi eğitsem de saldırır mı ben çok hayır diyebilen biri değilimdir de
Herenemes43 . 24.04.2015
CEVAP YAZ
Bana Yavru Sütten Yeni Kesilmiş Pitbull Gelicek Ve Çok Saldırgan Olur Diyorlar Ve Biz 2 Kişi Bakıcaz Diyorlarki Tek Kişiye Sadık Olur Be Bundan Dolayı Temkinliyim
Emirhan . 06.06.2016
CEVAP YAZ
Ben pitbul almak istiyorum ama param 165 alamıyorum ben de pitbul yavrusu alacağım 18 yaşıma gelince dogo Antardigo ,kangal, pitbul,rotated, alman çoban alacağım.
Orhun 61 . 29.10.2016
CEVAP YAZ
9 aylık bitbull sahiplendim bunu egitmek ve hırcın yetirmemek istiyorum Bi ne vi badigart gbi tehlike anın da hırcınlassın nasıl bir egitimi yapabilirim
Muhammet . 26.04.2021 00:47:43
CEVAP YAZ
bendede var aylık 2arkadaşlar ama hayırı orettik biz cips felan onun bunyesıne zararlımı onu merak edıyoruz cukolata kor eder onu biliyoruz
Canberk . 27.02.2017
CEVAP YAZ
3 aydır bakıyorum bi iki tokat atdım ama yazınızı okumamıştım bir daha asla olmaz aynı yerde yatmayın demişsiniz beraber yatmak zorundayım
Ertan Kılıç . 25.11.2016
CEVAP YAZ
ben daha ılk bakısım bıtı bakısım daha 2 aylık elımı cok ısırıyom bagırsam da bıde su anlık sut vrumue can bebe verıyorum sızce doh
Burak . 03.09.2013
CEVAP YAZ
benım kopegım 6 aylık pitbul dişi hiç saldırgan degıl çok uysal sureklı ılgi gösteriyorum saldırgan olması ıçın ne yapöalıyımm ?
Aykut . 18.11.2016
CEVAP YAZ
Benim bir sorum olacak benim 3 numara erkek terierim var 6aylik pitbull almis babam bana bunlari nasil bir arada tutabilirim
Canberk . 27.12.2014
CEVAP YAZ
Benim kahverengi buluenoys var ve onu traktör zinciri ile bağlıyorum normal zincirleri kopariyor traktörde cekebiliyor
Buğra . 28.11.2017
CEVAP YAZ
ben satılık pitbull arıyorum 4 aylık 1dişi 1erkek ikisin renkleri siyah beyaz olucak vede fiyatları ne kadar
Onat . 14.06.2015
CEVAP YAZ
Tanıdığım dan şuan 1 yaşında olan rednose pitbull cinsi köpeği sahiplenicem eğitimini nasıl sağlarım.
Evren . 22.08.2016
CEVAP YAZ
Dort bucuk aylik disi pitbulum hayir yada birak komutumu hic dinlemiyo Nasil ogretebilirim bilmiyorum
Bety . 24.11.2017
CEVAP YAZ
pitbulara iyi eğitim verilmediği için gazetelere saldırgan olarak veriyolar bende size katılıyorum
Ramazan . 29.06.2013
CEVAP YAZ
ben yavru pitbull alacağım gece bağırırmı havlarmı yani rahatsız edermi lütfen yardımcı olun
Emre . 26.11.2016
CEVAP YAZ
bence buraya nasıl uyutulur onu koymalısınız bizdede yavru pitbull var ama uyumuyor :(
Ender . 22.08.2016
CEVAP YAZ
eğer tedırgensenız nasıl bakcagınızı anı hareket edecek dıye korkarsanız kopek napar
Dogukan . 09.02.2013
CEVAP YAZ
Ulan 2 aylık bi enigim var tiger çok inatçı mecbur biraz dayakla anliyo
Xkd . 05.12.2017
CEVAP YAZ
ben yavru pitbull alacam ancak onu bahcede mı yoksa evde mı uyutmalıyım
Cagatay . 30.11.2016
CEVAP YAZ
köpek durup dururken bize saldırıyor 8 aylık dişi pitbul kırması neden?
Yusuf . 11.10.2016
CEVAP YAZ
Pİtbullar sahibni sonuna kadar korur mu? yoksa yarı yolda bırakırmı?
Chan . 22.04.2015
CEVAP YAZ
abi iyi güzel diyonda kopek dinlemiyoki dövsem olurmu
Alimert . 07.06.2015
CEVAP YAZ
ben 2 tane 1aylık staf pitbull arıyorum satılık elinizde varmı
Onat Armağan . 29.12.2014
CEVAP YAZ
ben pitbul alacağım.çok evcil olmasını istiyorum.napmalıyım.
Batuhan . 06.08.2014
CEVAP YAZ
pitbulu saldırmaması için çok iyi eğitim verilmesi gerekir.
Ahmetemir . 16.04.2014
CEVAP YAZ
menderes mertoğlu sizinle nasıl bağlantı kurabilirim?
Tuncay Opçin . 15.07.2013
CEVAP YAZ
bende pitbull vardı ve yavruydu halada yavru
Mustafa . 05.07.2017
CEVAP YAZ
Pitbull 6 aylık ken alınırmı yani bana alışırmı ??
Cihan . 10.07.2014
CEVAP YAZ
büyük pitbull aldığımda vahsilesirmi
Feyzi . 06.02.2016
CEVAP YAZ
çok teeşekkür ederim köpeğimde çok işe yaradı
Zehra . 13.09.2017
CEVAP YAZ
verdiğiniz bilgiler için cok tesekürler
Fırat . 02.11.2014
CEVAP YAZ
Çok teşekkür ederim tavsiyelerniz için
Subhan . 09.09.2017
CEVAP YAZ
yavru pitbul alıcam sizce napmalıyım
Serbay . 09.06.2017
CEVAP YAZ
çok teşekkür ederim
Muhammet . 27.08.2017
CEVAP YAZ
Pitbull Nasıl Beslenir
Pitbull Nasıl Beslenir
İlk 7- 10 günlük dönemde, yeni doğan yavruların gözleri kapalı kalır. Bu süre zarfında, yavrular doğum ağırlıklarının iki katıdırlar ve aktiviteleri gittikçe artacaktır. Genel bir kural olarak, doğan yavrulardan her birinin doğum ağırlığı emzirme per...
Pitbull Yasağı
Pitbull Yasağı
Zaman zaman gazetelerde çıkan “pitbull şuna saldırdı, şunu yaraladı” türü haberlerden sonra hep aynı tartışma yaşanır; Pitbull beslemek suç mu değil mi?24 Haziran 2004'te çıkarılan Hayvanları Koruma Kanunu'nun 14. Maddesinde yer alan; “pit bull terri...
Pitbull Efsanesi
Pitbull Efsanesi
Pitbull saldırıları hakkında polis kayıtlarında o kadar çok rapor vardır ki, saymakla bitmez.Örneğin Los Angeles'ta gelişen bir olayın gazetelerde çıkan haberi şöyledir; Polis görevlisi yol kenarında beklerken bir Pitbull tarafından ısırıldı!Olayın k...
Pitbull köpeklerine güvenilir mi?
Pitbull köpeklerine güvenilir mi?
Pitbull köpeklerine ilişkin güvenlik konusu, birçok faktöre bağlıdır ve genel bir yanıt vermek zordur. Pitbull terimi, American Pit Bull Terrier, American Staffordshire Terrier ve Staffordshire Bull Terrier gibi köpek ırklarını içeren geniş bir kateg...
Pitbull
Pitbull
Pitbull köpekleri, erkekler 45-60 cm, dişiler ise 38-48 cm yüksekliğine ulaşabilen ve ağırlıkları 14-32 kg arasındadır. Çok güçlü kas ve çene yapısına sahiptirler. Çeneleri güçlü kasları sayesine 1 - 2 ton ağırlık basabilmektedir. Aynı zamanda güçlü ...
Pitbull Resimleri
Pitbull Resimleri
...
Pitbull Safkanmıdır
Pitbull Safkanmıdır
Tüm köpekler,4 grup içinden türetilmiştir; Tazılar, Av köpekleri, Sürü köpekleri ve Molossuz (Eski Mastiff). Molossuzlar, çok geniş çaplı bir Mastiff köpeği içerir ve çok eski bir isimdir. Anlamı, İngiliz en geniş ağızlı köpeklerini ifade etmekteydi....
Pitbullar Neler Yapabilir
Pitbullar Neler Yapabilir
Son derece cesur (Çok eski savaş köpeklerinin torunudur.) ve çok canlı bir köpektir. Düşmanıyla öldüresiye savaşır.Ancak, asgari bir eğitimle yabancıların niyetini anlayabilecek kadar yetenekli, sakin, iyi huylu ve itaatkâr bir köpek haline gelebili...
Pitbull Kimdir
Pitbull Kimdir
Pitbull kimdir sorusuna cevap olarak bir köpek türü diyebiliriz. Güçlü çene ve kas yapısına sahip olan köpeklerin erkekleri 45-60 cm, dişileri ise 38-48 cm boyunda olur. Ağırlıkları ise 14-32 kg arasında değişir. Yatay duruşları, kısa kuyrukları, par...

 

Pitbull Nasıl Beslenir
Pitbull Eğitimi
Pitbull Yasağı
Pitbull Efsanesi
Pitbull köpeklerine güvenilir mi?
Pitbull
Pitbull Resimleri
Pitbull Safkanmıdır
Pitbullar Neler Yapabilir
Pitbull Kimdir
Popüler İçerik
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Pitbull Nasıl Beslenir
Pitbull Eğitimi
Pitbull Yasağı
Pitbull Efsanesi
Pitbull köpeklerine güvenilir mi?
Rednose Tuvalet Ve İtaat Eğitiminde Zorluk Çekiyorum
Ay Sonu Sütten Kesilecek Olan Yavru Pitbull Sahipleneceğim
Kulübe hangi ölçüde olmasi gerek?
Pitbull Kulak Kesimi
Köpeğim Amstaf Mi Yoksa Pitbull Mu Nasıl Anlarım ??
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Rednose Tuvalet Ve İtaat Eğitiminde Zorluk Çekiyorum
Ay Sonu Sütten Kesilecek Olan Yavru Pitbull Sahipleneceğim
Kulübe hangi ölçüde olmasi gerek?
Pitbull Kulak Kesimi
Köpeğim Amstaf Mi Yoksa Pitbull Mu Nasıl Anlarım ??
Yardım Sayfaları
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Şubat - 2024